W jaki sposób nauczyć się języka obcego?

Współcześnie podjęcie nauki obcego języka nie jest rzeczą kłopotliwą. W księgarniach znaleźć można szeroki wybór podręczników, omawiających nie tylko zawiłości gramatyczne języków obcych, ale także prezentujących spektrum najbardziej potrzebnego słownictwa. Wiele takich wydawnictw posiada także płyty multimedialne z programami umożliwiającymi naukę w bardziej nowoczesny sposób. Oczywiście istotnym elementem zestawów do nauki języka jest zawsze jakiś nośnik dźwięku, na którym zapisane są ścieżki prezentujące sposób, w jaki powinno się wymawiać słowa w danym języku. Ta pośrednia metoda jest do pewnego stopnia wystarczająca, jednak z powodzeniem zastąpi ją udział w specjalnym kursie, jaki organizuje każda szkoła językowa.

Dla laików i ambitnych

Szkoła językowa to miejsce, w jakim spotkać się mogą osoby o skrajnie różnych motywacjach do nauki, prezentujące rozmaite zawody i wiek. Najmłodszymi uczestnikami prowadzonych tu zajęć są uczniowie szkolni i akademiccy, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności, najczęściej w kontekście czekających ich egzaminów: czy to maturalnych czy wiążących się z uzyskaniem certyfikatu bądź stopnia naukowego. Szkoła językowa to jednak również miejsce dla tych, którzy nie mieli nigdy dotąd do czynienia z danym językiem obcym, a odczuwają potrzebę poznania go w możliwie najlepszym stopniu. Niektórzy decydują się na udział w zorganizowanych zajęciach również dlatego, że przeczuwają iż prowadzone przez kogoś lekcje, wypełnione także testami umiejętności, najlepiej zmotywują ich do przyłożenia się do nauki.

Jak to działa?

Szkoła językowa przypomina pod względem funkcjonowania każdą inną placówkę oświatową. Jej dzień pracy to sekwencja zajęć, prowadzonych w niedużych grupach przez wykwalifikowanych lektorów. Lekcje odbywają się zazwyczaj przy wykorzystaniu wybranego podręcznika, który przeprowadza członków danej grupy przez zaplanowany kurs, który ma na celu podniesienie ich możliwości komunikacyjnych i wzbogacenie wiedzy teoretycznej. W odróżnieniu jednak od zwykłych szkół, szkoła językowa stosuje specjalne egzaminy wstępne, które pomagają zorientować się w aktualnym stopniu zaawansowania konkretnej osoby w znajomości danego języka. Oczywiście takie testy nie obowiązują tych, którzy postanowili dopiero rozpocząć edukację w zakresie nowego dla nich języka.

Jak wybrać szkołę dla siebie?

Obecnie w każdym mieście można znaleźć co najmniej kilka placówek, które oferują nauczanie języków obcych. Wobec tej dużej konkurencji, każda szkoła językowa stara się w jakiś szczególny sposób przyciągnąć do siebie jak największą liczbę uczniów. Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście stosowanie promocyjnych cen, które skłoniłyby potencjalnych uczniów, liczących się z kwestiami finansowymi. Niemniej ważne są jednak także inne aspekty, na przykład terminy prowadzenia zajęć. Wybierając najbardziej odpowiadającą osobistym potrzebom placówkę, należy zwrócić uwagę zarówno na opinię szkoły, jej zaplecze naukowo-kadrowe, jak też na to, na ile jest ona skłonna dostosować się do bardziej praktycznych potrzeb swoich uczniów.

Dodaj komentarz