W trosce o pamięć o kraju przodków

Limerick to miasto usytuowane w środkowo-zachodniej Irlandii. Osada ta ma długą historię, bowiem została założona już w 812 roku przez Duńczyków. W czasach średniowiecza była stolicą królestwa o tej samej nazwie i służyła za siedzibę królom Munsteru, jednej z czterech wielkich prowincji Irlandii, która obejmowała jej południowo-zachodni kraniec. To trzecie co do wielkości irlandzkie miasto jest obecnie jednym z tych, w których skupiła się polonia. Polska szkoła w Limerick została założona z myślą o patriotycznej edukacji dzieci polskich emigrantów.

Szlachetna i patriotyczna inicjatywa

Polska szkoła w Limerick powstała i zaczęła funkcjonować dzięki inicjatywie pani Doroty Wańdoch. Dostrzegła ona bowiem, że najmłodsze pokolenie Polaków, urodzone i wychowane już w Zjednoczonym Królestwie, a nie w Polsce, powinno mieć szansę by poznać kraj rodziców, opuszczony najczęściej z powodu emigracji zarobkowej. Wielu rodzinom zależy na tym, by przekazać dzieciom podstawowe informacje na temat Polski, zaznajamiać je z polskim językiem i kultywować konkretne zwyczaje. Szkoła daje jednak możliwość przeprowadzenia dzieci przez szczegółowo opracowany program nauczania, umożliwia zdobycie rzetelnych i uporządkowanych informacji na temat polskiej przeszłości i geografii. Szkolne lekcje języka polskiego są wręcz konieczne, by najmłodsi opanowali ten trudny przecież język w należytym stopniu. Polska szkoła w Limerick funkcjonowała początkowo pod nazwą Szkolnego Punktu Konsultacyjnego, a jego działalność zainaugurowano 6 stycznia 2007 roku. Lekcje w tej placówce odbywają się raz w tygodniu, ponieważ jej uczniowie uczęszczają na co dzień do szkół irlandzkich, gdzie zdobywają wykształcenie ogólne.

Jaka jest pełna oferta kształceniowa szkoły?

Polska szkoła w Limerick to nieduża placówka oświatowa. Jej kadrę nauczycielską tworzy czworo pedagogów, którzy przekazują uczniom usystematyzowaną wiedzę na temat polskiego języka, kultury i wszelkiego rodzaju informacji o charakterze naukowym. Z ramienia działającej przy szkole Polonijnej Organizacji Oświatowej prowadzone są po polsku zajęcia z matematyki oraz katechezy. Poza uczęszczaniem na wiodące lekcje, uczniowie mają okazję rozwijać swoje indywidualne talenty, biorąc udział w organizowanych tu zajęciach pozalekcyjnych i kołach zainteresowań. Chętni mogą pogłębiać wiedzę zdobywaną podczas lekcji, ale znajdzie się miejsce również dla tych, którzy chcą w miłej atmosferze rozwinąć zdolności artystyczne czy sprawność intelektualną. Dostępne są koła dla miłośników gimnastyki, tańca, a także szachów, astronomii czy też warsztaty dziennikarskie. U początków swej działalności, polska szkoła w Limerick kształciła 86 dzieci, w roku szkolnym 2007/2008 ukończyło 240 uczniów, zaś obecnie na organizowane tu zajęcia uczęszcza regularnie 500 osób. Liczby te wskazują, jak bardzo potrzebna była taka inicjatywa i jak dobrze sprawdziło się podjęte przedsięwzięcie. Polska szkoła w Limerick podlega polskiemu Ministrowi Edukacji Narodowej i Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Dodaj komentarz