Uniwersytet dla ambitnych

Cambridge to nazwa brytyjskiego miasta, zlokalizowanego w południowej Anglii. Nietrudno wywnioskować etymologię tej nazwy, jako że pierwotna osada została założona nad rzeką Cam, zaś bridge to angielskie określenie dla mostu, punktu przeprawy przez wodę. Nazwa ta jest jednak obecnie kojarzona nie tyle z samym miastem, ile z uniwersytetem, który funkcjonuje tu od 1209 roku. Długowiekowa tradycja i wysokie standardy kształcenia czynią z tej uczelni jedną z najbardziej prestiżowych placówek tego typu na świecie. W samej Anglii konkuruje ze starszym Oxfordem, z którego zresztą poniekąd wywodzi swoje korzenie, ponieważ jego założycielami byli oksfordzcy profesorowie. Jednak to jemu oficjalne rankingi przyznały pozycję lidera wśród uczelni brytyjskich. W skali światowej, Cambridge zajmuje wysokie, 10. miejsce. Kobiety kształcą się tu od 1873 roku.

Bardzo ważna placówka naukowa

Aż do XVI wieku uczelnia w Cambridge nie potrafiła wyjść z cienia pobliskiego Oxfordu. Ten stan rzeczy uległ zmianie w czasie gdy działał tu wybitny humanista, Erazm z Rotterdamu, który znacząco zreformował tę placówkę. Uniwersytet szczyci się przede wszystkim szczególnie wysokim poziomem nauczania i badania nauk ścisłych i przyrodniczych, ale oczywiście w spektrum przedmiotów akademickich znajdują się również lingwistyka, historia, filozofia czy ekonomia. Poza działalnością oświatową, uniwersytet w Cambridge zajmuje się także prowadzeniem poważnych prac badawczych, między innymi nad atomem czy strukturą DNA. Tutejsza biblioteka należy do najlepiej zaopatrzonych tego typu instytucji na świecie, jej księgozbiór liczy sobie bowiem 3,5 miliona woluminów oraz 16 tysięcy rękopisów. Znajdują się tu muzea i wspaniałe obserwatorium astronomiczne. Ponadto działa tu także drukarnia oraz wydawnictwo, publikujące poważane na całym świecie podręczniki akademickie i poważne publikacje. Uniwersytet ten jest odpowiednim miejscem przede wszystkim dla osób ambitnych, spragnionych wiedzy i chcących inwestować w swój szeroko rozumiany rozwój intelektualny.

Prestiż wyznaczany nazwiskami absolwentów

Wśród słynnych absolwentów uniwersytetu w Cambridge wymienić można Isaaca Newtona, wybitnego fizyka, twórcę między innymi trzech praw dynamiki czy Charlesa Darwina, uczonego, który zrewolucjonizował świat nauki zwłaszcza swoją teorią ewolucji gatunków biologicznych. Newton zresztą był tutaj profesorem, wykładowcą katedry matematyki. W murach tych kształcił się także angielski poeta, lord George Gordon Byron, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na literacko-kulturalny prąd romantyzmu. Intelektualistom, którzy zdobywali wiedzę w tej szacownej uczelni, przyznano 65 Nagród Nobla, trofeum akcentującym najważniejsze odkrycia naukowe i najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne. Współczesnych zainteresuje ponadto ciekawostka, że studentem tej uczelni był swego czasu aktor Hugh Laurie. Jako że rozważał wybór kariery sportowej, regularnie brał udział w organizowanych tu zawodach wioślarskich, tak zwanym Boat Race Oxford-Cambridge.

Dodaj komentarz